تامين مالي زنجيره تامين : 
به موجب دستورالعمل تامین مالی بنگاههای کوچک و متوسط مصوب مدیریت کل اعتبارات بانک مرکزی در سال 1396 مبنی بر اولویت دهی به اعطای تسهیلات به بنگاههای کوچک و متوسط و همچنین ابلاغیه شماره ۸۱۱۶۰‏‏.۹۶ مورخ 20/3/1396 مبنی بر تامین سرمایه در گردش مورد نیاز تعداد ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی، تامین مالی تعداد ۶ هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی حداقل ۶۰ درصد و تامین مالی بازسازی و نوسازی ۵ هزار واحد اقتصادی جمعاً با تخصیص حدود ۳۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع داخلی در سال 1396؛ رونق‏بخشی و فعال سازی و ارتقای تولید بنگاههای کوچک و متوسط در ایران به عنوان خط مشی اصلی رشد اقتصادی و اشتغال زایی در سال 96 در دستور کار قرار گرفت. با توجه به محدودیت منابع بانکی از یک طرف و به منظور جلوگیری از انحراف منابع از طرف دیگر، راهکارهای جدید جهت تامین مالی واحدهای صنعتی بررسی گردید. نتایج بررسی منجر به انعقاد تفاهم نامه شماره 5883 مورخ 1/3/96 تحت عنوان ایجاد اکوسیستم کسب و کار به کسب و کار برای صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی و نواحی صنعتی و مناطق و تحت پوشش فیمابین سازمان و شرکت سرمایه‏گذاران فناوری تک وستا گردید. در این راستا  مقرر گردید پلتفرم‏های اینترنتی کسب و کار به کسب و کار، تامین مالی و ایجاد خط اعتباری، بازاریابی، لجستیک و ... ایجاد گردد. 
پیرو تفاهم نامه مذکور و مفاد آن، سامانه کشوری کسب و کار به كسب و كار (سککوک) با بهره‏گیری از روش‏های مدرن مدیریت مالی چرخه تأمین (SCF) امکان هدایت بهینه و کنترل شده منابع مالی تعریف شده، جهت حمایت از صنایع کوچک و متوسط ایجاد گردید. 
هدف از تامين مالي از طريق زنجيره تامين، ایجاد یک  اکوسیستم پویای بين به کسب و کارها، ارتقا آموزش، گسترش تعامل بین اعضا و بهبود سرعت در تعامل، هم افزایی و صرفه جوئی در هزینه‏ها، دسترسی به ابزارهای مالی و فناوری‏های جديد،  خرید و فروش سریع تر و بهینه، ارتقا ضرائب و فاکتورهای اقتصادی در سطوح محلی، منطقه ای و کشوری مي‏باشد. جمعيت اصلي هدف، کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط (SMEs، صنوف، بازرگانان، تعاونی ها)، تأمین‏کنندگان کسب و کارهای بالا، مصرف کنندگان محصولات کسب و کارهای بالا مي باشند. تامين مالي زنجيره تامين، باعث تسهیل خرید، فروش و پرداخت وجه کالاها و خدماتی نظير: انعقاد چارچوب‏های قراردادی((ارسال سفارشات خرید، تطبیق محصولات ارسال شده و دریافت شده با آن ها، کنترل و نظارت بر فعالیت‏هایی از جمله وصولی های نقدی، استفاده از حمایت های فنآورانه، مدیریت نقدینگی و سرمایه در گردش، استفاده از شیوه هایی که باعث کاهش ریسک می‏شوند مانند بیمه و ضمانت نامه و مدیریت پرداخت ها و جریان های نقدی)) مي‏شود. به عبارتی وظیفه این روش، ایجاد هماهنگی در بین طیف وسیعی از مشارکت کنندگان است تا بدین ترتیب نیازها و الزامات زنجیره تامین مالی مانند وظایف داخلی شرکت، طرف های تجاری و ارائه ‏دهندگان خدمات در زمینه اتوماسیون زنجیره تامین و در طیف وسیعی از خدمات مالی، برآورده شود. در زنجیره تامین مالی از ابزاهایی نظیر تنزیل مطالبات، خرید دین(forfaiting) و عاملیت بازرگانی(factoring) استفاده می شود.
فرايند تامين مالي زنجيره تامين:
 
مشوق ها و حمايت ها:
* تخصيص هدفمند و هوشمند تسهيلات در زنجيره ارزش از تامين كننده تا رسيدن نقطه مصرف و امكان رصد آن در هر لحظه 
* يكي از ابزارهاي راه اندازي مجدد واحدها در شرايطي كه به دليل معوقات بانكي و چك برگشتي امكان اخذ تسهيلات از شبكه بانكي وجود ندارد، مواداوليه در اختيار واحدها قرار گرفته و چرخه توليد جريان مي يابد.
* تامين مالي موثر، كارآمد و سريع قابل استفاده در شرايط كه درخواست تسهيلات بسيار بيشتر از منابع مالي محقق شده وجود دارد(اقتصاد مقاومتي). 
* كمك به رشد و توسعه اقتصادي كشور با افزايش گردش معاملات، سرعت، آساني و اطمينان پرداخت 
* شفاف سازي فعاليت هاي اقتصادي با هدايت منابع به بخش واقعي اقتصادي 
* حمايت از كالاي ايراني و كاهش جذابيت كالاي قاچاق(با ايجاد شرايط مناسب خريد كالاهاي هدف براي اقشار مختلف جامعه) 
* حمايت از توليد كنندگاني كه قصد توسعه بازار خود دارند ولي به دليل عدم اعتماد به بازار غير نقدي ظرفيت توليد خود را محدود نگه داشته اند.