×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت انجام شد:

آغاز به كار 3 پروژه عمراني و 11 طرح صنعتي در شهرك‌هاي صنعتي استان چهارمحال و بختياري

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین بهره‌برداری از واحد صنعتی "سبز پویان مهر داروی بروجن" و افتتاح متمرکز ۱۰ طرح صنعتی دیگر استان چهارمحال و بختياري، از هدف گذاری احیاء یک هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی راكد در کشور طی سال جاری خبر داد و گفت: از این تعداد تا کنون ۶۰۰ واحد احیاء و به چرخه تولید بازگشته است.

با حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، 3 پروژه عمراني و 11 طرح صنعتي به‌صورت متمركز در چهارمحال و بختياري آغاز به كار كرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در جريان سفر روز چهارشنبه محسن صالحي‌نيا به استان چهارمحال و بختياري، عمليات اجرايي احداث شهرك صنعتي شماره 2 شهركرد آغاز شد.

ايجاد شهرك صنعتي شماره 2 شهركرد در سال 13۸۵ به تصويب هیأت دولت رسيده بود و گزارش ارزیابی زیست محیطی آن نيز در سال 13۸۶ مورد تأييد سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفت كه هم اينك پس از تكميل ظرفيت و استقبال صنعتگران از سرمايه گذاري در شهرك صنعتي شهركرد 1، عمليات اجرايي آن آغاز شده است.

اين شهرک صنعتي در گستره‌اي به مساحت ۴۸۲ هکتار احداث می‌شود که مساحت فاز اول آن ۱۰۰ هکتار است.

عملیات خاکی، ایجاد معابر و احداث جاده‌ دسترسی، از جمله‌ پروژه‌های در دست اجرای شهرك صنعتي شهركرد 2 است که براي اجرای آن‌ها بیش از 120 میلیارد ریال هزینه پيش‌بيني شد.

همچنين با حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در شهرستان بروجن، عمليات اجرايي فاز توسعه شهرك صنعتي سفيد دشت به مساحت 600 هكتار نيز آغاز شد.

براي انجام عملیات خاکی، زیرسازی، جدول ‌گذاری و آسفالت فاز توسعه شهرک صنعتی سفيد دشت 140 میلیارد ریال اعتبار درنظر گرفته شده است.

صالحي‌نيا در ادامه با حضور در كارخانه شركت "تيوا تجارت ماهان"، از خط توليد طرح استحصال منيزيم از دولوميت در شهرک صنعتی سفيد دشت بازديد كرد.

شرکت "تیوا تجارت ماهان" با بهره‌گیری از تجربه کشور چین به‌عنوان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده شمش منیزیم در جهان توانسته است با اتکاء به دانش كارشناسان ایرانی و الگو برداری از خطوط تولید مشابه، به توفیق تولید شمش منیزیم با روش حرارتی سیلکوترمی كه یکی از روش‌های احیاء منیزیم از خاک آهکی دولومیت است دست یافته و آن را در رتبه شرکت‌های دانش بنیان كشور قرار دهد.

اين شرکت با احداث كارخانه در شهرک صنعتی اشترجان استان اصفهان و شهرک صنعتی سفید دشت چهارمحال و بختياري درنظر دارد با یک جهش تا اوایل سال ۱۴۰۱ به تولید ۶ هزار تن شمش منیزیم در سال دست یابد.

شهرک صنعتی سفید دشت به مساحت ۹۸۶ هكتار در ۳۵ کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و میزبان صنایع بزرگی نظیر فولاد است.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با حضور در شهرك صنعتي بروجن، پروژه استحصال پساب تصفيه ‌خانه فاضلاب را در اين شهرك افتتاح كرد.

پروژه استحصال پساب تصفیه ‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی بروجن از جمله طرح‌هاي مهم شركت شهرك‌هاي صنعتي چهارمحال و بختياري براي استفاده بهينه از آب است كه برای تکمیل آن بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال سرمايه‌ گذاري شده است.

با بهره‎برداری از این طرح، روزانه یک هزار مترمکعب از پساب تولیدي تصفیه‌ خانه فاضلاب در طرح‌های فولادی و همچنین فضای سبز شهرک صنعتی بروجن استفاده می‌شود.

براي اجراي طرح استحصال پساب تصفیه‌ خانه‌ فاضلاب شهرک صنعتی بروجن كه صرفه‌جویی ۲۰ درصدی مصرف آب را نيز درپي دارد، ۲۳ کیلومتر شبکه‌ توزیع پساب و 3 کیلومتر خط انتقال در این شهرک صنعتی اجرا شده است.

در جريان حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در شهرک صنعتی بروجن، 1۱ طرح صنعتی نيز با سرمايه گذاري ۲۳ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۷۶ نفر به‌صورت متمركز در محل كارخانه شركت "سبز پویان مهر داروی بروجن" افتتاح و بهره‎برداری شد.

از مهمترین این طرح‌ها، شرکت "سبز پویان مهر داروی بروجن" است که برای بهره‎‌برداری از آن، ۱۸ میلیارد تومان سرمایه ‌گذاری شده است و می‎تواند در تولید انواع داروهای مورد نیاز استان و کشور نقش مهمی ایفا کند.

این شرکت سالانه ظرفیت تولید ۲۰۰ میلیون قرص و کپسول را دارد و چنان‌چه بتواند نیروی بیشتری جذب کند، این ظرفیت ارتقاء داده می‌شود.

در روزهای ابتدایی شیوع کرونا که چهارمحال و بختياري با نیاز مبرم مواد ضد عفونی کننده مواجه بود، اين شركت با تغيير بخشي از خط توليد خود، نیاز اين استان را به مواد ضد عفونی تأمین کرد.

۶۰۰ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید بازگشت
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین بهره‌برداری از واحد صنعتی "سبز پویان مهر داروی بروجن" و افتتاح متمرکز ۱۰ طرح صنعتی دیگر استان چهارمحال و بختياري، از هدف گذاری احیاء یک هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی راكد در کشور طی سال جاری خبر داد و گفت: از این تعداد تا کنون ۶۰۰ واحد احیاء و به چرخه تولید بازگشته است.

محسن صالحی‌نیا افزود: ۸۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور ایجاد شده است که در این شهرک‌ها و نواحی ۴۶ هزار واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده است.

وی اضافه كرد: ۲۱ درصد واحدهای صنعتی ایجاد شده غیرفعال و دچار رکود شده‌ است که تلاش می‌شود این واحدها به تدریج به چرخه تولید بازگردد.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران همچنین از تصویب ۸۰ طرح احداث شهرک صنعتی در کشور نیز خبر داد و گفت: اجرای این شهرک‌ها در تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید مؤثر است.

صالحي‌نيا تصريح کرد: ۳۵ هزار طرح صنعتی در شهرک‌های صنعتی فعال کشور در مراحل مختلف اجرا قرار دارد که ۱۷ درصد این طرح‌ها دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد است.

وي ادامه داد: حمایت از واحدهای صنعتی در راستای استمرار تولید با اعطای تسهیلات مناسب و تأمین مواد اولیه از مهمترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در سال جاری که با عنوان سال "جهش تولید" نامگذاری شده، این حمایت‌ها تقویت می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تسهیل ‌گری برای جذب بخش خصوصی را از دیگر برنامه‌های رونق تولید برشمرد و اظهار داشت: با ایجاد زیرساخت‌های لازم و اعطای مشوق‌هایی نظیر معافیت‌های مالیاتی و تأمین سرمایه در گردش می‌توان در ترغیب سرمایه‌ گذار بخش خصوصی مؤثر واقع شد.

صالحی‌نیا خاطرنشان کرد: دولت با وجود محدودیت‌های بسیاری که با آن مواجه است، اما همچنان برای استمرار تولید و رونق فعالیت واحدهای صنعتی از همه ظرفیت‌های موجود بهره‌گیری می‌کند.

وي عملکرد بخش صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با توجه به رشد قابل توجه سرمایه ‌گذاری‌های اخیر ثبت شده در این استان را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: در این استان ظرفیت‌های خوبی در بخش صنعت، معدن و تجارت وجود دارد و ۲.۵ درصد واحدهای صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران اضافه كرد: از مجموع 10 هزار واحد صنعتي راكد شناسايي شده در كشور كه در سال جاري یک هزار و ۵۰۰ واحد به چرخه تولید بازمی‌گردد، ۲۸ واحد سهم استان چهارمحال و بختیاری است که تا کنون ۱۱ واحد احیاء شده و به چرحه تولید بازگشته است.

صالحي‌نيا در پايان از مذاكره و توافق با استاندار چهارمحال و بختیاری براي واگذاري مسئوليت منطقه‌ ویژه اقتصادی اين استان به شركت شهرک‌های صنعتی خبر داد.

فرماندار بروجن نیز در این آیین با اشاره به موقعیت این شهرستان در تولیدات صنعتی استان و کشور اظهار داشت: بروجن قطب صنعتی استان چهارمحال و بختياري به‌شمار می‌رود و با دارا بودن پنج شهرک صنعتی، نیمی از صنایع اين استان را در خود جای داده است.

مسعود ملکی افزود: واحدهای صنعتی فعال در شهرستان بروجن، صنایع مادر نظیر فولاد، سیمان، نساجی و بخشی از تولیدات مهم استان و کشور را تولید می‌کنند.

وی با اشاره به خشکسالی و کمبود آب در شهرستان بروجن اضافه کرد: این وضعیت رونق واحدهای کشاورزی و دامداری در این منطقه را با چالش مواجه کرده و ناگزیر باید رونق صنعتی را پیگیری کرد. از همین رو باید از بخش صنعتی این شهرستان حمایت‌های دوچندان به‌عمل آورد.

یک هزار و ۴۹۵ طرح صنعتی در استان چهارمحال و بختياري درحال اجراست كه از این تعداد ۶۰ طرح دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد است.

پتروشیمی لردگان، استحصال منیزیم از دولومیت، صنایع فولاد، خاور سیمان پارسیان، صنایع متالوژی آسیا، نساجی نگین و واحد صنعتی آواگستر بروجن از جمله این طرح‌ها به‌شمار می‌رود.

در حال حاضر ۸۵۶ واحد صنعتی در استان چهارمحال و بختياري فعال است که از این تعداد، ۳۶ مورد جزو واحدهای بزرگ و دارای اشتغال بالای ۱۰۰ نفر و ۳۲ واحد متوسط با اشتغال بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر و ۷۸۶ واحد صنعتی کوچک است.

شهرك صنعتي بروجن با مساحت 484 هكتار در 60 كيلومتري مركز استان چهارمحال و بختياري قرار دارد.

تاريخ: 1399/06/19  | ساعت: ١٩:٣٠ | شناسه: ١١٧٥٨ | تعداد نمايش: 1272


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 9

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 667071

  • بازديدکنندگان امروز : 7370

  • کل بازديدکنندگان : 13468999


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد