×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزارت نيرو و سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران تفاهم‌ نامه همكاري امضاء كردند

اين تفاهم ‌نامه كه روز يكشنبه بين محمد صالح اولياء معاون تحقيقات و منابع انساني وزارت نيرو و محسن صالحي‌نيا معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران امضاء و مبادله شد، شامل گسترش همكاري‌هاي مشترك در زمينه توسعه و توانمند سازي صنايع كوچك در موضوع‌هاي آموزشي، پژوهشي و فنآوري با تمركز بر صنايع فعال در حوزه آب و برق است.

تفاهم‌ نامه گسترش زمينه‌هاي همكاري آموزشي، پژوهشي و فنآوري بين وزارت نيرو و سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به امضاء رسيد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، اين تفاهم ‌نامه كه روز يكشنبه بين محمد صالح اولياء معاون تحقيقات و منابع انساني وزارت نيرو و محسن صالحي‌نيا معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران امضاء و مبادله شد، شامل گسترش همكاري‌هاي مشترك در زمينه توسعه و توانمند سازي صنايع كوچك در موضوع‌هاي آموزشي، پژوهشي و فنآوري با تمركز بر صنايع فعال در حوزه آب و برق است.

طرفين در اين تفاهم نامه متعهد شده‌اند كه نسبت به همكاري و حمايت در زمينه انجام طرح‌هاي تحقيق و توسعه، طرح‌هاي مطالعاتي و پژوهشي مشترك در جهت تقويت و توسعه SMEها و صنعت آب و برق، منتورينگ و تأمين مالي طرح‌هاي صنعتي داراي توجيه، تجاري ‌سازي پروژه‌هاي تحقيقاتي و استارتاپ‌ها و ايده‌هاي مرتبط با صنعت آب، برق و انرژي، توانمند سازي پيمانكاران و مشاوران صنعتي صنعت آب و برق، ارزيابي و ارتقاء SMEهاي داراي قابليت قرارگيري در فهرست تأمين ‌كنندگان وزارت نيرو و تأمين نيازهاي صنعت آب و برق و توسعه زنجيره تأمين وزارت نيرو اقدام نمايند.

همكاري در زمينه تدوين استانداردها و الزام‌هاي وزارت نيرو در تأمين كالا و تجهيزات و كمك به SME‌ها براي اخذ استانداردهاي لازم، آموزش و توانمند سازي صاحبان SME‌ها، استارتاپ‌ها و مشاوران صنعتي مربوطه، استفاده طرفين از امكانات و ظرفيت‌هاي آموزشي و پژوهشي و مراكز خدمات آموزشي، استفاده از ظرفيت‌هاي آزمايشگاه‌هاي مرجع و مراكز تحقيق و توسعه در شهرك‌هاي فنآوري و مراكز خدمات فنآوري و كسب و كار در راستاي رفع نيازهاي آزمايشگاهي وزارت نيرو در صنايع مربوطه، از ديگر تعهدهاي طرفين در اين تفاهم ‌نامه مي‌باشد.

ديگر موارد تعهد طرفين در تفاهم ‌نامه مزبور نيز شامل همكاري در زمينه توسعه و تقويت صنايع كوچك و متوسط و مراكز نوآوري و فنآوري وابسته به صنعت آب و برق، پشتيباني علمي و فنآورانه از تشكيل و ارتقاء شركت‌هاي با رويكرد نوين در تأمين يا توزيع آب و برق در شهرك‌هاي صنعتي، ايجاد پايلوت ECO-INDUSTRIAL PARK در يك يا چند شهرك صنعتي در زمينه آب و انرژي و استقرار HSE PASSPORT در شركت‌هاي مرتبط با صنعت آب و برق در شهرك‌هاي صنعتي به منظور ارتقاء ايمني، سلامت و اثرات زيست محيطي است.

این گزارش حاکی است، به منظور پيگيري و اجرايي شدن تعهدهاي في‌ مابين، كميته‌اي متشكل از نمايندگان دو طرف تشكيل و با برگزاري جلسات مشترك در جهت اخذ تصميمات لازم و ارائه راهكارهاي عملي اقدام خواهد شد.

تلاش مشترک برای توانمند سازي شركت‌هاي كوچك و متوسط، دانش‌ بنيان و فنآور
معاون تحقيقات و منابع انساني وزارت نيرو در اين نشست با اعلام آمادگي اين وزارتخانه براي همكاري با سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران گفت: سختي ورود به صنعت، يكي از دغدغه‌هاي جدي شركت‌هاي دانش ‌بنيان و فنآور است كه اغلب براي استاندارد محصولات خود با موانعي روبه‌‌رو هستند.

محمد صالح اولياء افزود: لازم است فضا را برای ورود بخش خصوصی به صنعت آب و برق باز كرده و مكانيزم‌هاي اين كار را تسهيل كنيم كه پژوهشگاه نيرو در اين زمينه قدم‌هاي خوبي را برداشته است.

وي اضافه كرد: وزارت نيرو با توجه به پتانسيل‌هايي كه دارد و مجموعه‌اي از عناصر در كنار هم براي تخصصي كردن همكاري‌ها در حوزه آب و برق، مي‌توانيم نه صرفاً به‌خاطر اين تفاهم ‌نامه كه در چارچوب توانمند سازي شركت‌هاي كوچك و متوسط، دانش‌ بنيان و فنآور، از اين ظرفيت‌ها بهره‌مند شويم و توان خود را بر كارهاي مشترك بگذاريم.

‌ معاون تحقيقات و منابع انساني وزارت نيرو ادامه داد: فعاليت‌هاي تحقيقاتي مشترك در چارچوب اين تفاهم ‌نامه پيش‌بيني شده است. تأمين مالي يكي از دغدغه‌هاي ماست. با بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي آزمايشگاهي و نيروي انساني مي‌توان اين استانداردها را راحت‌تر به شركت‌هاي كوچك و متوسط ارائه كرد و از اين طريق امكان دسترسي ما تسهيل مي‌شود.

اولياء تصريح كرد: فرصت و زمينه کار در این راستا زياد است كه اميد مي‌رود در عمل هم به‌خوبي موارد لازم را اجرايي كنيم تا منجر به دستاوردهاي خوبي براي دو طرف شود.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در اين نشست با يادآوري همكاري‌هاي پيشين وزارت نيرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت در دهه‌هاي گذشته گفت: اين همكاري‌ها نتيجه يك‌سري تعامل‌ها بود كه در آن مقطع شكل گرفت.

محسن صالحي‌نيا با يادآوري توانمندي وزارت نيرو در زمينه ساخت نيروگاه افزود: كشور در زمينه ساخت نيروگاه‌ حرف براي گفتن دارد.

وي همچنين به مفاد تفاهم‌ نامه اشاره و اضافه كرد: اين تفاهم‌ نامه در زمينه‌هاي مختلفي از جمله تدوين استانداردها، بسياري از ظرفيت‌ها را مي‌تواند فعال كند و شركت‌هاي كوچك و متوسط با تدوين استانداردها، در زنجيره تأمين واحدهاي بزرگ مي‌توانند كار خود را بهتر عملياتي كنند.
رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران همكاري‌هاي آموزشي و تحقيقاتي در چارچوب تفاهم ‌نامه را يادآوري كرد و ادامه داد: اين‌ موارد اقدام‌هاي خيلي خوب و متحولانه‌اي است كه در اين ارتباط مي‌تواند بيشتر كمك كند و لازم است اين زيرساخت‌ها را بتوانيم با هم پيش برده و شركت‌ها را در زنجيره تأمين مالي مناسب قرار دهيم.

صالحي‌نيا خاطرنشان كرد: اين مسير خوبي است، ولي مي‌طلبد كه با تلاش بيشتري نيازهاي همديگر را شناسايي و در جهات پژوهشي و توانمند سازي به‌كار گيريم.

وي ابراز اميدواري كرد اين تفاهم‌ نامه مبنايي براي توسعه و گسترش همكاري‌هاي طرفين باشد.

تاريخ: 1399/07/20  | ساعت: ١٢:٣٠ | شناسه: ١٢٠٢٣ | تعداد نمايش: 636


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 7

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 667092

  • بازديدکنندگان امروز : 7523

  • کل بازديدکنندگان : 13469152


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد