×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هرمزگان تأكيد كرد:

۴۰۰ هزار تن مواد اولیه کارخانه‌ها در هفته‌های آینده از گمرکات کشور ترخیص می‌شود/ تفویض اختیارات به استان‌ها بیشتر مي‌شود

علیرضا رزم حسینی شامگاه جمعه با بيان اين مطلب در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هرمزگان افزود: بخشی از ارز ترخیص کالاهای اساسی یادشده به‌صورت اعتباری تأمین می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالای اساسی معطل مانده در گمرکات کشور، تا کنون ۸۰۰ هزار تن آن ترخیص و روانه بازار شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران، علیرضا رزم حسینی شامگاه جمعه با بيان اين مطلب در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هرمزگان افزود: بخشی از ارز ترخیص کالاهای اساسی یادشده به‌صورت اعتباری تأمین می‌شود.

وی با اشاره به این‌که با احتساب کالاهای اساسی، در مجموع هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا در گمرکات کشور معطل مانده است، اضافه كرد: ۴۰۰ هزار تن از این کالاها نیز مربوط به مواد اولیه کارخانه‌ها بوده که در هفته‌های آینده ترخیص می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: صاحبان کالاها موظف به ترخیص کالاهای معطل مانده در گمرکات هستند.

رزم حسینی همچنین در این نشست به موضوع تحریم اقتصادی دشمن علیه ایران اشاره و خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی جنگ اقتصادی، تأمین کالاهای اساسی از مهم‌ترین اولویت‌ها و دغدغه‌های مسئولان کشور است.

وي در بخش دیگری از سخنان خود از هرمزگان به‌عنوان استانی مهم در زمینه تجارت و اقتصاد کشور نام برد و اظهار داشت: این استان با داشتن پنج منطقه ویژه اقتصادی و ۲ منطقه آزاد تجاري صنعتي قشم و کیش، نقش منحصر به فردی در اقتصاد ایران دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درخصوص موضوع‌های مطرح شده از سوی صادر کنندگان و فعالان اقتصادی هرمزگان و دیگر مسئولان این استان در زمینه مشکلات اقتصادی و همچنین ترخیص کالا در گمرکات و بنادر استان بیان كرد: موارد مطرح شده به‌زودی در نشستی با حضور استاندار هرمزگان و مسئولان کشوری بررسی و پیگیری می‌شود.

رزم حسيني همچنین به دغدغه مسئولان هرمزگان مبنی بر تفویض اختیارات بیشتر به استان‌ها نیز اشاره کرد و افزود: بخشی از این تفویض اختیارات تا کنون صورت گرفته و اختیارات استانی بیشتر نیز می‌شود.

وی در ادامه به معادن راکد و غیرفعال در کشور اشاره و اضافه کرد: بر اساس بخشنامه صادر شده، چنان‌چه مسئولان معادن کشور نسبت به فعال سازی آن اقدام نکنند، این معادن به مزایده گذاشته شده و به سرمایه گذار دیگری واگذار خواهد شد.

در شرایط جنگ اقتصادی از ظرفیت‌های دریایی بیشتر بهره بگیریم
استاندار هرمزگان نيز در اين نشست گفت: در شرایط جنگ اقتصادی با هدف صرفه اقتصادی برای صادر کنندگان و تسهیل صادرات باید از تمام ظرفیت‌های دریایی برای توسعه بیشتر کشورمان استفاده کنیم.

فریدون همتی افزود: یکی از مشکلات جدی بخش خصوصی و بازرگانان استان این است که بیش از ۳۰ درصد صادرات کنندگان استان در مقیاس کوچک صادرات می‌کنند و در قبال آن پول نقد یا ارز نقدی به آن‌ها پرداخت می‌شود که مجبورند ارز نقدی را از طریق راه‌های مختلف از جمله تهاتر  وارد کشور کنند.

وی اضافه كرد: این صادر کنندگان خواستار آن هستند که دولت مکانی را برای تهیه ارز و رفع تعهد ارزی آن‌ها تعیین کند که به‌طور حتم ایجاد بستر تولید، اشتغال پایدار را به همراه خواهد داشت و از طرفی فقر و بحران‌های اجتماعی و امنیتی ناشی از آن را در مناطق کاهش می‌دهد.

استاندار هرمزگان با اشاره به مشکل تأمین زمین برای سرمایه گذاران جدید در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و  فلزی خلیج فارس و لزوم ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاری ادامه داد: محوطه موجود پر شده و سرمایه گذاران جدید آب بر که به هرمزگان مراجعه می‌کنند، نیازمند زمین هستند که در راستای رفع این مشکل، دو هزار و ۵۰۰ هکتار زمین به منطقه ویژه خلیج فارس ملحق شد و دیوار کشی آن نیز انجام شده، اما برای ایجاد زیرساخت سرمایه گذاری‌های جدید، خواستار تصویب طرح تسطیح این اراضی در ستاد تسهيل و رفع موانع تولید كشور هستیم.

همتي همچنین با بیان این‌که فعالیت‌های خوبی در راستای فعال ‌سازی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در طول سه سال اخیر شکل گرفته است، اظهار داشت: معارض‌های محلی و محیط زیستی این منطقه مرتفع شده و با راه انداری اسکله اول بندر منطقه ویژه پارسیان توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) و با تفاهم درون استانی، محصولات این منطقه در قالب دو کشتی از بندر منطقه ویژه پارسیان ارسال شده، درحالی که در گذشته از طریق بندر عسلویه این کار انجام می‌شد.

وي تصریح کرد: بندر، گمرك و اداره گذرنامه هم اکنون خدمات خود را به شکل سیار و پرتابل در این منطقه انجام می‌دهند، اما تا زمانی که تغییر و تحول بین پیمانکار و کارفرما انجام شود، مصوبه قانونی ستاد تسهيل و رفع موانع تولید كشور باید از فعالیت در این بندر پشتیبانی کند.

استاندار هرمزگان با اشاره به مشکلات جدی شناورهای مسافری و باری در راستای تأمین قطعات افزود: تأمین و خرید قطعات با ارز آزاد، ادامه فعالیت را برای صاحبان این شناورها سخت کرده و تقاضای شدید دارند که دولت باید نسبت به تخصیص یارانه یا ارز دولتی برای خرید قطعات اقدام عاجل داشته باشد.

همتی اضافه كرد: ما از طرفی به‌خاطر شرایط اقتصادی مردم، اجازه افزایش نرخ را به شناورها نداده‌ایم و عملاً این صنعت که طی سالیان گذشته پویایی لازم را دارا و پررونق بوده و به‌نوعی زیرساخت اصلی گردشگری هرمزگان به‌ویژه در جزایر است، با مشکل جدی روبه‌رو شده است.

وی تأمین سوخت شناورهای صیادی کوچک را نیز مورد تأکید قرار داد و بیان كرد: برای تأمین سوخت حدود ۱۰ هزار قایق که صیادان باسابقه هستند و به‌ دلایل مختلف تا کنون موفق به اخذ مجوز از شیلات نشدند، با مشکل روبه‌رو هستیم و خواستار اخذ مجوز تأمین سوخت از سوی ستاد تسهيل و رفع موانع تولید كشور برای تخصیص به قایق‌های صیادی مورد تأیید فرمانداری و شیلات هستیم.

استاندار هرمزگان با بیان این‌که دولت بنگاه دار نیست، بار دیگر با اشاره به ضرورت ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاری در هرمزگان گفت: مدیران استانی به دنبال تحقق سرمایه گذاری جدید هستند، اما برخی از مجوزهای واگذاری اراضی در استان منوط به کسب اجازه و تصویب هیأت مدیره در تهران است که متأسفانه در برخی مناطق مانند منطقه ویژه پارسیان چندین متقاضی سرمایه گذاری مراجعه کرده‌اند که بنا به تشخیص هیأت مدیره و به دلیل قیمت گذاری‌هایی که صورت گرفته، سرمایه گذار از ادامه کار منصرف شده که در صورت واگذاری زمین و اخذ قیمت تمام شده آن پس از مرحله تولید، جذابیت لازم برای سرمایه گذاری وجود خواهد داشت.

در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هرمزگان که با حضور استاندار، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های اجرايي مربوطه تشکیل شد، شماری از صادر کنندگان و فعالان اقتصادی این استان دیدگاه‌ها و مشکلات خود، از جمله تأمین خوراک واحدهای صنایع فولاد، مشکلات ارزی بازرگانان و تجار هرمزگانی، تأمین آب شهرک‌های صنعتی استان در مسیر خط انتقال آب شیرین کن، تفویض اختیار تمدید پروانه بهره برداری معادن، حذف عنوان گچ دانه بندی شده از مصادیق مواد معدنی خام و سایر مسائل حوزه صنعت، معدن و تجارت استان را مطرح کردند که رسیدگی به حل این مشکلات در دستور کار وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.

علیرضا رزم حسینی عصر روز جمعه با ورود به بندرعباس، خط تولید ماسک سه لایه ویژه کودکان و بزرگسالان و همچنین ساختمان نظام مهندسی معدن هرمزگان را افتتاح کرد. همچنین با حضور وی، ۱۶ واحد معدن غیرفعال در هرمزگان به چرخه فعالیت بازگشت.

وي همچنین روز شنبه نیز بازدیدی میدانی از گمرکات و بنادر بندرعباس خواهد داشت که در جریان این بازدید، به ارزیابی و بررسی مشکلات موجود در فرآیند ترخیص کالاهای اساسی با حضور مدیران گمرک و بنادر و سایر مدیران اقتصادی هرمزگان خواهد پرداخت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت را در اين سفر، سعيد عمراني معاون قضايي دادستان كل كشور و عضو قرارگاه جهش توليد، اصغر مصاحب عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران، عباس قبادي معاون بازرگاني داخلي، عباس تابش معاون وزير و مديرعامل سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليد كنندگان و فريدون همتي استاندار هرمزگان همراهي مي‌كنند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/08/23  | ساعت: ٢٠:٣٨ | شناسه: ١٢٢٩١ | تعداد نمايش: 819


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 5

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 667072

  • بازديدکنندگان امروز : 7377

  • کل بازديدکنندگان : 13469006


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد