×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شوراي اسلامي با وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام شد:

ترخیص تمامی کالاهای مانده در گمرکات کشور ظرف یک ماه آینده/ آزاد سازی معادن حبس شده و اراضي واحدهای توليدي تعطيل در شهرك‌هاي صنعتي

علیرضا رزم حسینی روز سه‌شنبه در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که به میزبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، افزود: استفاده از ارز متقاضی یا ارز اشخاص، صرفاً منوط به ثبت در سامانه آماری بانک مرکزی و سامانه جامع تجارت آزاد شده است که از هفته آینده اجرایی خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با ابلاغ جدید رئیس جمهور و تصمیمات ستاد اقتصادی دولت، شاهد وفور کالا، افزایش اشتغال و تقویت چرخه تولید خواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علیرضا رزم حسینی روز سه‌شنبه با بیان این مطلب در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که به میزبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، افزود: استفاده از ارز متقاضی یا ارز اشخاص، صرفاً منوط به ثبت در سامانه آماری بانک مرکزی و سامانه جامع تجارت آزاد شده است که از هفته آینده اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به دیگر تصمیمات ابلاغی از سوی رئیس جمهور اضافه کرد: تمامی صادر کنندگانی که از سال ۱۳۹۸ تعهد ارزی داشته‌اند، می‌توانند تعهد ارزی خود را از محل واردات برای خود یا برای غیر ایفا کنند که این موضوع ابلاغ نیز شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از دیگر ابلاغیه‌های ریاست ‌جمهوری، تسریع در ترخیص کالاهای رسوبی در گمرکات بود كه رئیس جمهور از این موضوع با قدرت حمایت کرده است.

رزم حسینی بيان كرد: ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالای رسوبی در بنادر و گمرکات کشور وجود داشت که از روز ابلاغ این مصوبه تا زمان بازدید تیم وزارت صنعت، معدن و تجارت از گمرکات شهید رجایی و امام خمینی(ره)، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن از این کالاها ترخیص شده است.

وی اظهار داشت: ۸۰۰ هزار تن از کالاهای ترخیصی مربوط به کالاهای اساسی و ۴۰۰ هزار تن دیگر نیز مربوط به مواد اولیه کارخانجات و واحدهای تولیدی بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: چهار میلیون تن کالا مربوط به گروه کالایی ۲۱ تا ۲۴ که مرتبط با خطوط تولید، اجزاء، قطعات، تجهیزات و مواد اولیه تولید است نیز با همین مکانیسم ترخیص خواهد شد.

رزم حسینی افزود: ظرف یک ماه آینده تمامی بنادری که دارای کالاهای اساسی و مواد اولیه هستند، از جمله بندر انزلی، بندر امام خمینی(ره)، بندر امیرآباد و بندر شهید رجایی ترخیص و وارد خط تولید و بازار کشور خواهد شد که تا پایان سال هیچ گونه نگرانی از بابت کالا و‌ مواد نخواهیم داشت.

وی همچنین از خرسندی فعالان اقتصادی کشور از تصمیمات ابلاغی رئیس جمهور و ستاد اقتصادی دولت خبر داد و اضافه كرد: وفور و فراوانی کالا و افزایش مواد اولیه از اثرات این تصمیم است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این‌که به دنبال حذف امضاهای طلایی هستیم، بیان کرد: معاونت طرح و برنامه اين وزارتخانه مسئول بررسی، پیگیری و رسیدگی به این موضوع خواهد بود.

رزم حسيني درخصوص تفویض اختیارات نیز گفت: هیچ وزارتخانه‌ای تا کنون در این خصوص اقدامی انجام نداده است و موضوع تفویض اختیارات که بسیار وسیع خواهد بود، برای اولین بار در وزارت صنعت، معدن و تجارت در طول انقلاب اسلامی اتفاق می‌افتد.

وي همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که بر موضوع تفویض اختیار به استان‌ها نظارت‌های لازم و کافی را داشته باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه محصولات فولادی در بورس نيز خبر داد و افزود: عرضه زیاد قیمت‌ها را پایین خواهد آورد و باید فولادی‌ها برای عرضه محصولات خود در بورس ترغیب شوند.

رزم حسینی اضافه کرد: قانون نیز بر عرضه محصولات فولادی در بورس تأکید دارد.

وی همچنین عرضه خودرو در بورس را منوط به عرضه خودرو توسط تولید کنندگان و پاسخگویی به تقاضای بازار دانست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص تفکیک وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: تأمین و توزیع نهاده‌های دامی و موضوعات مرتبط با صادرات و واردات محصولات کشاورزی بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت به وزارت جهاد کشاورزی داده شد.

رزم حسینی اظهار داشت: همچنین موضوع تأمین و تنظیم بازار مرغ و تخم ‌مرغ تا عمده فروشی با وزارت جهاد كشاورزي است و وزارت صنعت، معدن و تجارت بر خرده‌ فروشی این محصولات نظارت دارد.

وی درخصوص برخی پروژه‌های چند ماه اخير وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: خط انتقال آب خلیج فارس و شیرین سازی آب دریا از هفت سال پیش توسط اين وزارتخانه شروع شد که افتتاح آن در چند روز گذشته اتفاق بزرگی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بوده است که با همت وزارت صنعت، معدن و تجارت محقق شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: ۳۰۵ کیلومتر از این خط به سیرجان آمده است و تا ۲۲ بهمن این خط انتقال آب به کرمان می‌رسد.

رزم حسيني افزود: با راه اندازی این پروژه ۱۸۰ میلیون مترمکعب پس انداز آبی خواهیم داشت و پیش‌بینی می‌شود که حداقل ۱۰۰ حلقه چاه در فلات مرکزی ایران بسته و یا وارد مصارف دیگر شود.

وي اضافه کرد: آمادگی داریم بخشی از این آب را برای تزریق به سفره‌های زیرزمینی و با هماهنگی محیط زیست به کار گیریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: طرح انتقال آب و شیرین سازی آب دریای عمان به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی نیز نمونه همین انتقال آب است که شروع شده است و از برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و‌تجارت است که مورد حمایت مقام معظم رهبری و دولت نیز می‌باشد.

رزم حسيني در ادامه سخنان خود با بیان این‌که به دنبال روش‌های جدید تأمین مالی برای تکمیل و تأمین پروژه‌های خود هستیم، تصريح كرد: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه برای تأمین مالی داریم و به دنبال تأمین مالی از روش‌های نوینی مانند بورس و بازار سرمایه هستیم.

وي بيان كرد: با توجه به سهم ۲۵ درصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت در بازار بورس و سرمایه، این موضوع را نیز تا یک ماه آینده نهایی خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین راه اندازي سامانه‌های الکترونیکی را یکی از افتخارات اين وزارتخانه برای جلوگیری از فساد، رانت و امضای طلایی دانست و گفت: تکمیل این سامانه‌ها در ارائه پیش‌بینی‌های مختلف در حوزه‌های اقتصادی می‌تواند کمک کننده باشد.

رزم حسيني  با بیان این‌که سامانه جامع تجارت باید تا نهم آذر بر اساس دستور ریاست جمهوری راه اندازی شود، افزود: حدود ۷۵ درصد از زیرساخت‌های این سامانه آماده است و هماهنگی‌های لازم نیز با دستگاه‌های ذیربط انجام شده است.

وي همچنین با اشاره به آزاد سازی معادن حبس شده در كشور اضافه كرد: ۱۱ هزار پهنه معدنی جزو این طرح قرار می‌گیرد که آزاد سازی خواهند شد و اختیارات آن به مدیران استانی برای واگذاری به اهل آن داده می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز باید زمین‌هایی که در حبس واحدهای تعطیل و غیرفعال هستند را آزاد و به اهل آن واگذار کند.

رزم حسيني همچنین بر ارائه بسته مشوق‌های سرمایه گذاری با همراهی ستاد اقتصادی دولت و حمایت رئیس جمهور تأکید کرد.

در این نشست رئيس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به بیان ديدگاه‌ها و نظرات خود در حوزه‌های مرتبط با صنعت، معدن و تجارت پرداختند.

نمایندگان مجلس شوراي اسلامي همچنین از تعامل و هماهنگی وزیر صنعت، معدن و تجارت با کمیسیون صنايع و معادن و اقدامات عملياتي اخیر اين وزارتخانه در ترخیص کالاهای رسوبی مانده در گمرکات کشور، آزاد سازی ارز متقاضی و واردات در مقابل صادرات تقدیر و تشکر کردند.

تنظیم بازار، استفاده از توانمندی‌های نخبگان و بخش خصوصی، جلوگیری از تعدد صدور بخشنامه‌ها، تسهیل در راه اندازی کسب و کارها و ارائه مجوزهای لازم، سرمایه ‌گذاری متوازن سازمان‌های توسعه‌ای در سراسر کشور به‌ویژه در مناطق کمتر برخوردار، مقررات زدایی، تأمین مواد اولیه کارخانجات، متناسب‌ سازی صادرات با واردات، ارائه بسته مشوق‌های صادراتی و سرمایه گذاری، جلوگیری از رسوب مجدد کالاهای مورد نیاز مردم و کارخانجات در بنادر و گمرکات، از مهم ترین موارد مطرح شده توسط نمایندگان مجلس شوراي اسلامي در اين نشست بود.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/08/27  | ساعت: ١٧:٤٠ | شناسه: ١٢٣٣٩ | تعداد نمايش: 284


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 16

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 466202

  • بازديدکنندگان امروز : 4757

  • کل بازديدکنندگان : 10985033


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد