×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

بازديد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از دو واحد توليدي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي شوشتر و گتوند

محسن صالحي‌نيا روز پنج شنبه در جريان سفر به استان خوزستان كه با همراهي قائم مقام بانک صنعت و معدن و مدیرکل تأمین مالی و پشتيباني توليد وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد، با حضور در شهرك‌ها و نواحي صنعتي شوشتر و گتوند از دو واحد صنعتي تولید مواد شيميايي و فرآوري صنايع غذايي بازديد و از نزديك در جريان توانمندي‌ها و مسائل و مشكلات بخش صنعت اين مناطق قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از دو واحد توليدي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي شوشتر و گتوند بازديد كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، محسن صالحي‌نيا روز پنج شنبه در جريان سفر به استان خوزستان كه با همراهي قائم مقام بانک صنعت و معدن و مدیرکل تأمین مالی و پشتيباني توليد وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد، با حضور در شهرك‌ها و نواحي صنعتي شوشتر و گتوند از دو واحد صنعتي تولید مواد شيميايي و فرآوري صنايع غذايي بازديد و از نزديك در جريان توانمندي‌ها و مسائل و مشكلات بخش صنعت اين مناطق قرار گرفت.

واحد توليدي "پتروشيمي پارس كيميا كلر" در زميني به مساحت 6 هكتار احداث و با سرمايه گذاري 30 هزار ميليارد ريال در شهرک صنعتی شماره ۲ شوشتر به بهره برداري رسيده و با اشتغالزايي براي 200 نفر به‌صورت مستقيم، ظرفيت توليد ۴۰۰ هزار تن سود كاستيك، كلر مايع، هيپوكلريد سديم و اسيد كلريدريك در سال را دارد.

فاز نخست اين کارخانه كه فعاليت آزمايشي خود را در مرداد سال جاري آغاز كرده بود، در دهه مبارك فجر با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزير صنعت، معدن و تجارت به بهره برداری رسید.

عملیات اجرایی این پروژه در سه فاز و در سال 13۸۸ آغاز شد و میزان اشتغالزایی هر سه فاز آن بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر پیش‌بینی شده است.

خط تولید پیشرفته، استانداردهای بین‌المللی، ناوگان اختصاصی حمل و نقل، فاصله ۲۰۰ متری با خط راه آهن و موقعیت جغرافیایی ممتاز از ویژگی‌های برجسته اين مجتمع شيميايي محسوب مي‌شود.

واحد توليدي "صنايع غذايي امين كبير" نيز در زميني به مساحت 10 هزار و 600 مترمربع احداث و با سرمايه گذاري 100 ميليارد ريال در ناحيه صنعتی گتوند به بهره برداري رسيده و با اشتغالزايي براي 100 نفر به‌صورت مستقيم و 800 نفر غيرمستقيم، ظرفيت توليد 8 هزار تن رب گوجه فرنگي، كنسرو لوبيا چيتي، تن ماهي، آب ليمو و انواع شربت جات در سال را دارد.

رئيس هيأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران پیش از این نیز در همایش تقویت و ارتقاء واحدهای صنعتی شهرستان‌های شوشتر و گتوند كه با هدف رفع موانع تولید واحدهای صنعتی و فعال شدن واحدهای راکد مستقر در این دو شهرستان با حضور جمعی از مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان خوزستان در سالن اجتماعات شرکت آب و نیرو در سد گتوند علیا برگزار شد، شركت كرد.

در این همایش، صنعتگران شهرستان‌های شوشتر و گتوند مسائل، موانع و مشکلات خود را با مسئولان مطرح کردند.

نوسازی و بازسازی خطوط تولید، رفع موانع تولید، درخواست زمین برای توسعه واحدهای تولیدی فعال، تخصیص سرمایه در گردش برای ادامه تولید، پرداخت تسهیلات به واحدهای درحال ساخت، تأمین مواد اولیه و تقسیط بدهی‌های معوق واحدهای تولیدی، از جمله موضوعات مطرح شده در این همایش بود.

بانک‌ها سقف پرداخت تسهیلات حمایتی از صنایع را افزایش دهند
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در اين همايش كه با حضور نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی و فرمانداران اين دو شهرستان برگزار شد، با تأكيد بر اين‌كه باید شرایط برای فعالیت‌های صنعتی و تولیدی بیش از پیش فراهم و موانع موجود در این مسیر مرتفع شود، اظهار داشت: بانک‌ها می‌توانند در قالب طرح‌های مختلف حمایت از واحدهای تولیدی، سقف پرداخت تسهیلات حمایتی را افزایش دهند.

محسن صالحی‌نیا افزود: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها، نیاز واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش افزایش یافته است.

وی اضافه كرد: ۴۰ درصد میزان تسهیلاتی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند، به بخش صنعت و معدن انجام می‌شود؛ این درحالی است که طبق قانون، سقف پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها به صنایع و  معادن تا 31 درصد است.

رئيس هيأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ادامه داد: بانک‌ها می‌توانند در قالب طرح‌های مختلف از جمله رونق تولید و تسهیلات صندوق توسعه ملي و ترکیبی به واحدهای تولیدی تسهیلات پرداخت کنند و کمک به واحدهای تولیدی بیشتر شود.

صالحی‌نیا بیان کرد: پرداخت تسهیلات به صنایع در استان‌های مختلف به نسبت منابع بانکی متفاوت است و امید است که با همکاری بانک‌ها با توجه به هماهنگی‌هایی که انجام شده، مشکلات واحدهای تولیدی در استان‌ها برطرف شود.

وی يادآور شد: دو شهرستان شوشتر و گتوند از ظرفیت‌های صنعتی و تولیدی خوبی برخوردارند و صنایع خرد در این مناطق نیاز به تسهیلات برای رونق تولید دارند.

مشکلی در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی خوزستان وجود ندارد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان نيز در اين همايش گفت: هیچ مشکلی در پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی وجود ندارد، اما از بانک‌های عامل انتظار می‌رود همکاری بیشتری در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی داشته باشند.

امیرحسین نظری افزود: كارگروه‌هاي "تسهیل و رفع موانع تولید" و "اقتصاد مقاومتی" دو ستاد قوی هستند که از حمایت قانونی برخوردارند و مصوبات آن‌ها لازم الاجراست.

وی اضافه كرد: نوسازی و بهسازی واحدهای صنعتی از اهداف و برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت است و برای رسیدن به این هدف تمام تلاش خود را خواهیم داشت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان ادامه داد: یکی از مواردی که اغلب تولید کنندگان برای دریافت تسهیلات با آن مواجه هستند، مشکل وثیقه است، لذا از بانک‌ها تقاضا داریم با تولید کنندگان همراهی بیشتری در زمینه وثیقه وام بانکی داشته باشند، كمااين‌كه بانک‌های ملی و صنعت و معدن تا کنون بیشترین همکاری را در پرداخت تسهیلات به صنایع داشته‌اند.

نظري بیان کرد: وجود بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی در کنار تأمین اشتغال در خوزستان در حفظ امنیت مالی و آرامش در جامعه تأثیرگذار هستند.

در ادامه، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان نيز از رشد قابل توجه سرمایه گذاری در حوزه صنایع کوچک و متوسط اين استان نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: ۵۰۳ فقره قرارداد واگذاری حق انتفاع زمین در سال جاری تا این لحظه منعقد و ۱۵۰ هکتار در قالب این قراردادها واگذار شده است که سرمایه گذاری انجام شده توسط صاحبان قراردادها بیش از ۲۶ هزار میلیارد ریال خواهد بود.

اخلاق محمدیان افزود: خوشبختانه در شهرک‌های صنعتی شوشتر و ناحیه صنعتی جنت مکان گتوند، واحدهای صنعتی موفقی مشغول به فعالیت تولیدی هستند‌.

وی در ارتباط با قیمت واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان خوزستان اضافه كرد: متقاضیان سرمايه گذاري در شهرك‌هاي صنعتي، یک زمین با امکانات زیرساختی مانند آب، برق، گاز، شبکه فاضلاب، جاده دسترسی، فضای سبز و غیره تحویل می‌گیرند و منحصراً هزینه بهره مندی از این خدمات را پرداخت می‌کنند و اصولاً مبحثی به نام فروش زمین وجود ندارد و حق انتفاع یا همان بهره برداری از خدمات دریافت می‌شود.‌

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان با اشاره به مشکلات و تلاش‌های صنعتگران و تولید کنندگان به‌ویژه در شرایط فراگیر شدن ویروس کرونا، خواستار بازنگری در قوانین مالیات، بیمه و ... در این برهه زمانی خاص و کاستن از سختی‌های تولید شد.

محمديان از آماده بودن پروژه تصفیه خانه و شبکه جمع آوری فاضلاب برای افتتاح و مراحل پایانی پروژه آسفالت خیابان‌های شهرک صنعتی شماره یک شوشتر خبر داد و بیان کرد: اعتبار اولیه این پروژه‌ها ۶۵ میلیارد ریال است و در بحث زیرساخت‌های عمرانی نيز در این شهرک‌ها اقدامات بسیار مناسبی صورت گرفته است.

وي يادآور شد: تا کنون ۱۴۰ قرارداد واگذاری حق انتفاع زمین با متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک‌های صنعتی شوشتر و ناحیه صنعتی جنت مکان گتوند منعقد شده است که تقریباً ۶۰ درصد این قراردادها به بهره برداری رسیده و بخشی نیز درحال طی مراحل ساخت و ساز هستند. همچنین ۲۶ واحد تولیدی به دلایلی مانند جانشینی بانک، کمبود نقدینگی، نداشتن بازار و ... غیرفعال شده‌اند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/11/30  | ساعت: ١٢:٢١ | شناسه: ١٣٣٨٨ | تعداد نمايش: 202

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 10

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 548837

  • بازديدکنندگان امروز : 6633

  • کل بازديدکنندگان : 11835512


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد