×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تشريح كرد:

اراضی بدون استفاده شهرک‌های صنعتی، از سوداگران بازپس گرفته می‌شود/ ایجاد 1000 واحد کارگاهی جدید در سال ۱۴۰۰ با هدف حمایت از کسب و کارهای خیلی کوچک

علي رسوليان با اشاره به سخنان روز یکشنبه رهبر معظم انقلاب درخصوص حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط و لزوم فعال شدن آن‌ها در کنار بنگاه‌هاي اقتصادي و کارخانجات بزرگ اظهار داشت: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران یک برنامه منظم برای رصد واحدهای راکد و غیرفعال و ارزیابی آن‌ها دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تشکیل کمیته‌ ویژه‌ای برای بازپس‌ گیری اراضی شهرک‌های صنعتی از افرادی که زمین در اختیار گرفته اما قصد بهره‌ برداری از آن برای فعالیت‌های تولیدی و صنعتی را نداشته و تنها زمین را به قصد سوداگری در اختیار دارند، خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از خبرگزاري ایرنا، رهبر معظم انقلاب روز گذشته در سخنان زنده تلویزیونی خطاب به ملت بزرگ ایران با اشاره به ابعاد چند جانبه ایجاد اشتغال در جامعه، یکی از برنامه‌های مهم و مورد انتظار از دولت‌ها را برنامه ایجاد اشتغال دانستند و تصریح کردند: "افرادی که به علت منافع شخصی خود و برای استفاده از زمین و ارزش افزوده آن، کارخانه‌ها را به تعطیلی می‌کشانند، بدانند که مرتکب کار باطل و حرام شده‌اند و این کار، خیانت به مردم و کارگران و استقلال و اقتصاد کشور و ضربه به تولید ملی است."
 
رهبر انقلاب اسلامی، دستگاه‌های مسئول به‌ویژه وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی را به نقش آفرینی جدی برای مقابله با این پدیده و برخورد با این افراد توصیه کردند.
 
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به نظر کارشناسان اقتصادی مبنی بر لزوم فعال شدن کارگاه‌های کوچک و متوسط در کنار کارگاه‌های بزرگ، افزودند: "گسترش این کارگاه‌ها علاوه بر ایجاد اشتغال، زمینه‌ ساز تولید ثروت برای عموم مردم به‌ویژه طبقات ضعیف و متوسط است."
 
در این پیوند، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاري ایرنا با اشاره به سخنان روز یکشنبه رهبر معظم انقلاب درخصوص حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط و لزوم فعال شدن آن‌ها در کنار بنگاه‌هاي اقتصادي و کارخانجات بزرگ اظهار داشت: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران یک برنامه منظم برای رصد واحدهای راکد و غیرفعال و ارزیابی آن‌ها دارد.
 
علی رسولیان افزود: این مهم از طریق کلینیک‌های کسب و کار ایجاد شده در سطح استان‌ها که افزون بر ۵۰۰ کلینیک مشاوره‌ای است و با حضور فعالان علمی و اقتصادی راهبری می‌شوند، انجام می‌شود و امروز تا ۹۰۰ کلینیک مشاوره‌ای نیز تأیید صلاحیت شده‌اند.
 
وي اضافه کرد: سال گذشته فعال‌ سازی یک‌ هزار و ۵۰۰ واحد راکد و غیرفعال برنامه‌ريزي شد که در نهایت یک‌ هزار و ۵۵۷ واحد غیرفعال به چرخه تولید بازگشتند و نتیجه آن ایجاد افزون بر ۲۶ هزار شغل جدید بود.
 
رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ابراز امیدواری کرد: در سال ۱۴۰۰ این سازمان بتواند یک‌ هزار و ۶۰۰ واحد راکد و غیرفعال را به چرخه تولید و فعالیت بازگرداند که تقسیم‌ بندی استانی این واحدها انجام شده و کلینیک‌های عارضه‌ یابی به تدریج به سراغ آن‌ها می‌روند.
 
رسولیان تأکید کرد: انجام این مهم نیازمند حمایت بانک‌ها و همچنین كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان‌هاست، زیرا بیش از ۵۷ درصد موانع پیش روی این واحدها مشکلات بانکی و مالی است.
 
وی ادامه داد: بخشی از مشکلاتی که اکنون در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با آن مواجهیم، مربوط به واحدهایی است که در سال‌های گذشته زمین در اختیار گرفتند، اما این تحویل زمین منجر به تولید نشده است.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با انجام بررسی‌ها در این زمینه با تشکیل کمیته‌ای ویژه، قصد داریم افرادی که زمین در اختیار گرفته اما قصد بهره‌ برداری از آن برای فعالیت‌های تولیدی و صنعتی را ندارند و تنها زمین را به قصد سوداگری در اختیار دارند، بازپس بگیریم.
 
رسوليان افزود: برنامه امسال ما بازپس‌ گیری ۴۰۰ هکتار از این اراضی با کمک دستگاه قضایی است.
 
وي اضافه كرد: همچنین امسال در دستورالعمل واگذاری زمین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، فروش زمین به غیر را ممنوع کردیم و افراد باید حتماً پایان کارشان را تحویل دهند تا پس از آن پروانه بهره برداری به آنان اعطاء کنیم؛ به این ترتیب می‌خواهیم جلوی اقدامات غیرصنعتی، دلالی و سوداگری را بگیریم.
 
رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: طبق برنامه اراضی که از این طریق آزادسازی می‌شوند، به واحدهای فناور و دانش بنیان، واحدهایی که به تولید داخل و افزایش عمق ساخت داخل اهتمام داشته باشند و همچنین واحدهایی که به تولید کالاهای جایگزین واردات خواهند پرداخت، تخصیص خواهد یافت.
 
رسوليان در ادامه به ایجاد ۹۷ واحد کارگاهی در کشور در سال گذشته اشاره و تصريح کرد: اکنون تعداد این واحدها به چهار هزار و ۱۴۷ واحد رسید که برای تقویت کسب و کارهای خیلی کوچک مؤثر هستند.
 
وی از برنامه‌ریزی برای ایجاد دست‌ کم یک‌ هزار واحد کارگاهی جدید در سال ۱۴۰۰ با هدف حمایت از کسب و کارهای خیلی کوچک خبر داد.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به ایجاد ۳۹ خوشه صنعتی جدید در سطح کشور و به‌هم رسانی بنگاه‌های کوچک و بزرگ برای تأمین نیاز و تولید محصولات مورد نیاز بنگاه‌های بزرگ اشاره و اعلام کرد: طرح ایجاد مراکز خدمات فناوري و کسب و کار برای تسهیل گری نیز در دستور کار است.
 
رسولیان توضیح داد: در طرح ایجاد مراکز خدمات فناوري و کسب و کار، سامانه‌ای از سوی این سازمان ایجاد شده که افراد می‌توانند پس از ثبت نام، از مشاوره‌های کسب و کار، مشاوره بانکی، مشاوره‌های بیمه‌ای و مشاوره سرمایه گذاری توسط سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران استفاده کنند و پس از آن، این واحدها را در راستای تولید صنعتی هدایت و حمایت خواهیم کرد.

تاريخ: 1400/02/13  | ساعت: ١٨:٢٢ | شناسه: ١٣٩٧٧ | تعداد نمايش: 431


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 7

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 725805

  • بازديدکنندگان امروز : 867

  • کل بازديدکنندگان : 14104429


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد